fbpx
Turnieje

60 edycji?! Najstarsze dziecięce turnieje w Polsce

23 września 2021
2 min czas czytania

W tym tygodniu rozpoczęły się zapisy na XXII już edycję turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Już dwudziestą drugą? No właśnie, zastanawialiście się, które turnieje mogą pochwalić się jeszcze dłuższym „stażem”?

Adam Grabka zapisał się w historii „Białej Gwiazdy” złotymi zgłoskami. Był trenerem młodzieży, który prowadził późniejszych reprezentantów kraju oraz wielu utytułowanych zawodników. Dr Stanisław Chemicz, twórca Szkółki Piłkarskiej TS Wisła, chcąc upamiętnić tę zasłużoną dla krakowskiego klubu postać, w 1988 roku zorganizował pierwszy turniej jego imienia.

???? Myślę, że kluczem tutaj jest tradycja. Zacząłem zajmować się tym turniejem w 2015 roku, a rok wcześniej pracowałem jako wolontariusz. Gdy wdrażałem się w akademię, można było odczuć, że jest to bardzo ważne wydarzenie dla Wisły. Coś, na co dzieci czekają.

Piłka nie stoi w miejscu, więc udoskonalamy tę inicjatywę z każdą kolejną edycją.

Początkowo turniej był rozgrywany na hali, natomiast zmieniło się to w 2014 roku, kiedy Mateusz Stolarski, wówczas prowadzący rocznik 2003, nalegał na to, żeby dzieciaki rywalizowały na płycie stadionu. Od tego czasu turniej stale odbywa się przy ul. Reymonta – mówi nam organizator, Piotr Truchlewski.

W turnieju im. Adama Grabki przez lata wzięło udział wiele zagranicznych akademii. W 2004 roku najlepsza okazała się Sparta Praga, za to pięć lat później puchar zgarnęli chłopcy z Borussii Dortmund. Ciekawostka jest taka, że poza byłymi i obecnymi piłkarzami, w pierwszej edycji zawodów zagrał m.in. Tomasz Musiał, arbiter znany z rozgrywek Ekstraklasy.

???? Zawsze z wielką przyjemnością uczestniczę w tego typu turniejach, które są organizowane dla młodzieży, a w szczególności w tych, które wspominają postać mojego dziadka. Jestem niesamowicie dumny z tego, że jestem rodziną tego niesamowitego człowieka, który oprócz tego, że był fantastycznym trenerem, był też świetnym wychowawcą dzieci i młodzieży – tłumaczy w poniższym materiale wideo Paweł Grabka, wnuk Adama Grabki.

22 688 – tyle dzieciaków łącznie brało udział w Dobiegniew Cup. Skąd tak duża liczba uczestników? Ponieważ turniej ruszył w 1995 roku, natomiast w sierpniu odbyła się jego już XXVI edycja, którą zorganizowano dla trzech kategorii: żak, orlik i młodzik.

Całkiem sporym stażem może pochwalić się także turniej im. Ernesta Pohla, który jest dedykowany juniorom starszym. Młodsi czytelnicy mogą tego nie wiedzieć, ale ów Pohl był 8-krotnym mistrzem Polski z Górnikiem oraz jednym z najlepszych strzelców w historii zabrzańskiego klubu. Zawody zaczęto organizować w 2001 roku, więc jak można łatwo policzyć, w tym roku odbyła się jubileuszowa, 20. edycja, która padła łupem Śląska Wrocław.

W Polsce jest kilka turniejów, które są rozgrywane od naprawdę wielu, wielu lat, natomiast żadna inicjatywa piłkarska dla dzieci nie może się równać z Turniejem „Gramy o Złotą Piłkę” im. Aleksandra Zaranka, którego historia sięga połowy lat… 60. Tak, dobrze przeczytaliście, pierwsze zawody odbyły się w 1965 roku. W ubiegłym roku miała odbyć się 60. edycja, której ambasadorem został Michał Karbownik, a same finały chciano rozegrać na stadionie Legii Warszawa, natomiast plany te brutalnie pokrzyżował wybuch pandemii. Próbowaliśmy się skontaktować z organizatorami, czy jest planowana kontynuacja projektu, jednakże nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Turniej „Gramy o Złotą Piłkę” jest najstarszy, a turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” największy. Nie tylko w Polsce, ale w całej Europie!

Co wyróżnia tę inicjatywę? To, że finały odbywają się na Stadionie Narodowym (dla chłopców i dziewczynek z kategorii wiekowych U-10 oraz U-12, U-8 kończą swój udział na etapie wojewódzkim), a najlepsi mają okazję spotkać się z reprezentantami Polski. W Pucharze Tymbarka brało udział aż 7 uczestników EURO 2020 (Kacper Kozłowski, Tomasz Kędziora, Jakub Moder, Piotr Zieliński, Tymoteusz Puchacz, Kamil Piątkowski i Bartosz Bereszyński), Arkadiusz Milik, Krzysztof Piątek, Sebastian Kowalczyk, Krystian Bielik czy Paulina Dudek.

???? Będąc na finałach wojewódzkich na Stadionie Śląskim w Chorzowie, porównywałem rozgrywki Pucharu Tymbarku do moich rozgrywek osiedlowych, w których musieliśmy sami sobie robić numery na koszulkach. Tutaj wszyscy są pięknie ubrani, drużyny występują w jednakowych koszulkach. Niczego nie brakowało, organizacyjnie było perfekcyjnie. I ten magiczny stadion… Czy trzeba czegoś więcej? Uśmiech na twarzach chłopców i dziewczynek mówił sam za siebie – wspominał w rozmowie z portalem Weszło Junior Radosław Gilewicz, były reprezentant Polski.

W Krakowie mają turniej im. Adama Grabki, za to w Poznaniu i Warszawie – Lech Cup oraz Legia Cup. Starszy jest ten drugi, bo rozgrywany od 2004 roku, „Kolejorz” wystartował ze swoimi zawodami dwa lata później. W obu inicjatywach nie ma miejsca dla przypadkowych akademii, tylko tych… najlepszych na świecie. FC Barcelona, Juventus, Manchester United, Chelsea, Bayern Monachium, RB Salzburg, Dinamo Zagrzeb czy Sporting CP – wymieniliśmy zaledwie garstkę topowych szkółek, które w przeszłości zawitały do Polski.

Powyżej podaliśmy przykłady (nie wszystkie) turniejów, które są rozgrywane od wielu lat. Jeżeli znacie jakieś inne inicjatywy z równie bogatą historią, dajcie znać w komentarzach na facebooku.

Fot. Turniej im. Adama Grabki

FC.APP Team
O AUTORZE

Ekipa pasjonatów sportów, w szczególności piłki. Teksty pisze w zasadzie cały zespół, czasem również przy współpracy zewnętrznych redakcji związanych ze środowiskiem piłkarskim.

Udostępnij